برکناری مدیران کل منابع طبیعی تهران و نوشهر

 اعتماد - گروه اجتماعی، حمید رضا میرزاده؛ مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران و غرب استان مازندران با دستور وزیر جهاد کشاورزی برکنار شدند.

روز چهارشنبه گذشته محمدرضا اسکندری وزیر جهاد کشاورزی، بهزاد انگورج مدیرکل منابع طبیعی چالوس و نوشهر را به دلیل مقاومت او در واگذاری عرصه های جنگلی و تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی غرب استان مازندران برای اجرای پروژه ها و طرح های عمرانی و صنعتی برکنار و به شورای جنگل و مرتع منتقل کرد. پس از برکناری بهزاد انگورج، سید ابوطالب وهابی (معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی نوشهر و چالوس) به عنوان مدیرکل منابع طبیعی نوشهر و چالوس معرفی شد.

یک منبع آگاه در این باره به سبز پرس گفت؛ نظر بهزاد انگورج همواره بر این بود که اراضی پس از طی مسیر قانونی در مدت زمان حداکثر یک ساله و بررسی های کارشناسی در اختیار متقاضیان قرار گیرد. او در ادامه افزود؛ مدیر برکنار شده به دلیل شرایط خاص استان های شمالی معتقد بود زمین باید به صنایع، کارخانه ها و کارگاه هایی داده شود که سازگار با محیط باشند و علاوه بر توسعه اقتصادی و اشتغال جوانان بیکار، حفظ جنگل ها و مراتع منطقه را مهم می دانست. این مقام آگاه با تاکید بر ضرورت بررسی های کارشناسی اداره منابع طبیعی گفت؛ در واگذاری های اخیر دیده شده کسانی که مجوز یک کارگاه تولیدی دریافت کرده اند، پس از مدتی اقدام به ویلا سازی در اراضی می کنند.

گفته می شود در اولین سفر استانی به استان مازندران، رئیس جمهور با واگذاری زمین برای ساخت مسکن در این استان موافقت می کند. اما بهزاد انگورج و حسین علیپور (مدیرکل منابع طبیعی استان مازندران) به دلیل اینکه زمین های باقی مانده در استان، عرصه های جنگلی هستند با این اقدام مخالفت کردند.

همزمان با برکناری بهزاد انگورج در روز چهارشنبه، فضل الله کولانی مدیرکل منابع طبیعی استان تهران نیز در مراسم تودیعی جای خود را به علی اصغر منصورخاکی داد. هنوز علت برکناری کولانی مشخص نشده است. منصورخاکی نیز پیش از این، ریاست جهاد کشاورزی ساوجبلاغ را عهده دار بود.

برکناری مدیران منابع طبیعی در حالی انجام می شود که سال گذشته نیز ایمان جمشیدی معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها و مراتع و حمید نصری مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیز داری استان گیلان به دلیل اختلاف نظر در محل ساخت مجتمع پتروشیمی گیلان از کار برکنار شدند.

دو سال قبل نیز وزیر جهاد کشاورزی طی بخشنامه یی عزل و نصب مدیران منابع طبیعی استان ها را از حیطه اختیارات روسای سازمان جنگل ها و مراتع خارج کرد و به روسای جهاد کشاورزی استان ها سپرد. این اقدام اسکندری واکنش فعالان محیط زیست و منابع طبیعی را به دنبال داشت. 

لینک خبر از اعتماد

پاورقی: بیش از دو سال است که برخی نیروهای نزدیک به دولت آقای احمدی نژاد در سازمان جنگلها، در تلاش برای برکناری آقای کولانی، مدیر کل منابع طبیعی استان تهران بوده اند.  به نظر می رسد این تلاشها در این برکناری بی تاثیر نبوده باشد. در کارنامه منابع طبیعی استان تهران در چند سال اخیر فعالیتهای مثبتی بویژه در جلوگیری از اجرای طرحهای مخرب منابع طبیعی دیده می شود.

 

/ 5 نظر / 209 بازدید
فرید صلواتی

فکر می کنی سونامی اندیشه ها ناگهان از کجا رسید؟[ناراحت]

سمیرا

صلاح ممللکت ما را نیز به ظاهر خسروان می دانند !!

ارمغان

مثل اینکه خوب شد ما از این سیستم اومدیم بیرون! بقیه جاها هم همینه اما اقلا تجدید شدنیه..

کارکنان منابع طبیعی تهران

با سلام فقط خواستم بگویم هرکه کولانی را برکنار کرد دستش درد نکند و خدا قوت و مطمئن هستم در پیش خدا آبرومند خواهد بود. چون دل خیلی ها را که مظلوم واقع شدند شاد کرد از جمله کارکنان خود و .... لذا خواهش دارم اگر کسی را درست نمی شناسی نظر ندهید و شاید شما هم یکی از منافع پرستان دور و بر او بوده ای ؟؟؟ خدا داند. ان شا الله اینطور نباشد.

یک دلسوز

فعلا دور دور ابلهان است فکر میکنید جانشین مهندس انگورج کی شده ! کسی که حجم یک معکب را بلد نیسیت بدست بیاورد./.