mealy bug یا شپشک آردی

شپشک آردی یا Mealybug ها از سرسخت ترین آفات کاکتوس ها هستند. این حشرات گونه های مختلفی دارند و چندین گونه از آنها می توانند به کاکتوس ها و ساکولنت ها حمله کنند. برخی گونه ها بر اندام هوایی گیاه زندگی و تغذیه می کنند و گونه هایی نیز در زیرخاک و روی ریشه کاکتوس ها زندگی می کنند. بدن این حشرات کوچک 3-1 میلی متری از ماده ترشحی آرد مانندی پوشیده شده و به همین خاطر به نام شپشک آردی نیز شناخته شده اند. این حشرات از شیره پرورده گیاه تغذیه می کنند و باعث ضعف گیاه و در شرایط پیشرفته منجر به مرگ گیاه می شوند. Mealybug ها به خانواده Pseudococcidae و راسته شته ها (Hemiptera) تعلق  دارند. این حشرات دگردیسی کامل ندارند و چرخه زندگی آنها شامل سه مرحله تخم، پورگی و حشره بالغ است. تخم ها می توانند تا ماه ها در انتظار شرایط مساعد باقی بمانند. گاهی اوقات نیز بکرزایی در Mealybug ها دیده می شود. حشرات بالغ نر و ماده شکل کاملا متفاوتی دارند. حشره نر بالدار است درحالیکه حشره ماده فاقد بال است و به وسیله پاهایش حرکت می کند. حشره نر عمر کوتاهی دارد و پس از تلقیح می میرد درحالیکه حشره ماده پس از یافتن مکان مناسبی روی گیاه مستقر شده و شروع به مکیدن شیره گیاه می کند. در این هنگام با ترشح پوشش پنبه مانندی خود را محافظت می کند و تخم های خود را نیز زیر این پوشش پنبه مانند می گذارد. این پوشش مانع از اثر آفت کش های تماسی روی حشره می شود. آسیب حشره روی اندام گیاه شرایط را برای انتشار عوامل بیماریزا و قارچ ها نیز آماده می کند. Mealybug های ریشه اگرچه در زیر خاک پنهان هستند اما بروز نشانه هایی از جمله توقف غیرعادی رشد گیاه، چروک خوردن گیاه و رنگ پریدگی آن می تواند بیانگر آلودگی گیاه باشد.

حشره آردی نر

 حشره نر (برگرفته از http://en.wikipedia.org)

 

شپشک آردی ماده

  حشره ماده (برگرفته از http://www.cactus-art.biz)

 

مبارزه و درمان

همیشه پیشگیری بهتر و آسان تر از درمان است. بنابراین قرنطینه گیاهان جدید قبل از ورود به مجموعه همواره توصیه شده است. همچنین می توانید گیاهانی را که خریداری می کنید از گلدان خارج و ریشه آنها را نیز کنترل کنید. بازدید منظم مجموعه و بررسی دقیق گیاهان به کنترل به موقع آفت و جلوگیری از گسترش آن کمک می کند. اما در صورت مشاهده این حشره آفت در مجموعه خود می بایست هرچه سریعتر برای مبارزه اقدام کنید. فراموش نکنید Mealybug ها از قدرت تکثیر و انتشار بالایی برخوردارهستند. مبارزه بیولوژیک با استفاده از دشمنان طبیعی مثل کفشدوزک ها روش مناسب و سالمی است اما از  آنجا که در مجموعه های کوچک و خانگی دشواری هایی دارد، روش تلفیقی دیگری متداول شده است. این روش از دو مرحله تشکیل شده است:

 1-پاک کردن فیزیکی حشرات از روی گیاه: برای Mealybug های برگ و ساقه می توان از فشار آب یا خلال دندان استفاده کرد. در هنگام این عمل باید دقت نمود تا آفت به محیط اطراف و دیگر گیاهان منتقل نشود. برای Mealybug  ریشه می بایست گیاه آلوده از گلدان خارج کنید، خاک اطراف ریشه را کاملا جدا کرده و ریشه هایی با شدت آلودگی بالا را نیز هرس کنید، سپس ریشه های باقیمانده گیاه را به دقت شستشو داده تا هرگونه بقایای حشره یا تخم ها از بین برود. آب گرم با دمای بالای 50 درجه سانتیگراد برای از بین بردن آفت موثر است. خاک آلوده را دور بریزید.

2- استفاده از یک نوع آفت کش بر اساس دستورالعمل آن. در مورد Mealybug های ریشه می بایست کل گیاه برای چند دقیقه در محلول آفت کش غوطه ور کنید. سپس گیاه را در جای سایه با دمای مناسب برای مدتی قرار داده تا ریشه و طوقه گیاه کاملا خشک شود. پس از آن گیاه را در گلدان جدید (یا گلدان قبلی که کاملا شسته و ضدعفونی شده) با استفاده از خاک جدید و استریل بازکاشت کنید. گیاه بازکاشت شده را به مدت 10 روز تا دوهفته آبیاری نکنید تا سیستم ریشه بازسازی شده و گیاه برای رشد جدید آماده شود.

از آنجا که آفت کش های شیمیایی برای محیط زیست و سلامت انسان خطرناک هستند، در هنگام استفاده از آنها زیاده روی نکنید و هنگام کار دستکش و ماسک داشته باشید. محلول آفت کش را به اندازه نیازتان تهیه کنید، دور ریخت محلول اضافی باعث آلودگی آبهای زیرزمینی خواهد شد. سمپاشی و استفاده از سموم در محیط بسته و داخل خانه مجاز نیست.

به نظر می رسد آفت کش های سیستمیک در مورد شپشک های آردی موثرتر باشند اما می بایست در هنگامی که گیاه در حال رشد است استفاده شوند. در صورت نیاز، سمپاشی بعد از یک یا دوهفته تکرار شود تا پوره های تازه از تخم خارج شده نیز تحت تاثیر قرار گیرند.

درصورت مشاهده Mealybug ساقه و برگ حتما ریشه گیاه خود را نیز چک کنید تا از عدم آلودگی ریشه مطمئن شوید.

پس از پایان کار کلیه وسایل مورد استفاده را با آب داغ شسته و ضدعفونی کنید.

روش های جالب دیگری مثل استفاده از ترکیبات سیر و پیاز یا توتون و برگ اکالیپتوس نیز در منابع آمده است. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به منابع ذکر شده مراجعه کنید. همچنین گفته شده که استفاده از نفتالین در خاک گلدان نیز Mealybug  های ریشه را دور نگه می دارد. البته نفتالین باعث صدمه به گلدان های پلاستیکی می شود.

 

منابع مورد استفاده:

http://www.cssainc.org

http://cactiguide.com

http://en.wikipedia.org

http://houseplants.about.com

 

/ 0 نظر / 26 بازدید