اره موتوری ها در پارک ملی خجیر

تنها باقیمانده اکوسیستم حاشیه رودخانه ای پارک ملی خجیر طی چند روز گذشته پاکتراشی شد. به همین سادگی!

چند روز است که صدای بی توقف اره موتوری در پارک ملی خجیر به گوش می رسد.

جمعه 22 آذر- قبل از ظهر- چیزی حدود 10 هکتار از جنگلهای پده - گز و بید پارک ملی خجیر کاملا پاکتراشی شده  و درختان بریده شده بصورت کپه هایی در سراسر منطقه رویهم انباشته شده اند. صدای اره موتوری به گوش می رسد و کمی دورتر 8-7 اره موتورچی به همراه تعدادی کارگر مشغول قطع کردن درختان باقیمانده هستند. تراکم کنده های باقیمانده به وضوح از تراکم بالای جنگل نابود شده خبر می دهد. برخی از کنده ها از قطر بالایی برخوردارند و شاید بیش از یک صده از عمر آنها می گذرد.

یکی از اره موتورچی ها با دیدن ما به بقیه خبر می دهد: "دارن فیلم می گیرن". ناگهان صدای اره موتوری ها خاموش می شود. به دنبال ما می آیند. می پرسم "چرا درختان را می برین؟"  یکی از کارگران که مشخص است ترسیده  می گوید برای برداشت شن مجوز داریم.

کمی جلوتر چند نفر با یه نیسان و دستگاه آتش زن مشغول به آتش کشیده بیشه های طبیعی و نیزارهای پارک ملی هستند که با دیدن ما و تصویربرداری به سرعت دور می شوند.

به ساختمان محیط بانی می رویم. محیط بانان منطقه از پاسخ دقیق طفره می روند و می گویند که خیلی ها به جان این منطقه افتاده اند. یکی از آنها می گوید "وزارت دفاع سرخود برای فروش چوب درختان را می برد. وزارت نیرو برای احداث سد ماملو هزاران درخت را قطع کرده و روستاییان نیز زمینهای خود را با آتش زنی و قطع جنگلها و بیشه های حاشیه رودخانه جاجرود گسترش می دهند. مدتی هم هست راه و ترابری برای تغییر مسیر جاده و عبور آن از داخل پارک ملی که با قطع هزاران درخت بنه همراه است، به ما فشار می آورد که تا کنون نپذیرفته ایم". دیگری می گوید "وقتی هیچ کس و هیچ مسئولی نمی خواهد اینجا حفاظت شود دیگر ما چه کنیم؟"

ما که روز را با امید دقایقی آرامش و دور از تنشهای روزمره آغاز کرده بودیم، اکنون با عصبانیت و افسوس، از آنچه از دست داده ایم سخن می گفتیم: اکوسیستم ارزشمند رودخانه جاجرود در پارک ملی خجیر، یک اکوسیستم آبی – خشکی منحصر بفرد، آخرین بازمانده جنگلهای پده و بید و گز، آخرین زیستگاه شن در طول رودخانه جاجرود از سرشاخه های آن در البرز مرکزی تا دشت ورامین، آخرین زیستگاه گونه هایی از خزندگان، ماهیها و دوزیستان، آخرین زیستگاه دست نخورده بسیاری از گونه های گیاهی اکوسیستم حاشیه رودخانه ای البرز، محل آرمیدن پرندگان مهاجر (امروز هم دیدیم: فلامینگو، حواصیل و اردک)، مناظر بکر و پر از آرامش، جنگل انبوه طبیعی در یک منطقه خشک. آخرین باقیمانده یک اکوسیستم آنهم دریک  پارک ملی، عرصه ای که باید تحت حفاظت قاطع و بی قید و شرط باشد..

 آفرین بر ما. آخرین جرعه را هم نوشیدیم. دیگر جاجرود را فقط با برج و ویلا و زمینهای کشاورزی می شناسیم. نه جنگلی مانده و نه اکوسیتمی طبیعی. نوش جانمان.

 

- پاکتراشی جنگلهای رودخانه جاجرود در پارک ملی خجیر - آذر 1387

 

پاک تراشی جنگلهای طبیعی حاشیه رودخانه جاجرود در پارک ملی خجیر - آذر 1387

-

 

جنگلهای همان منطقه در پاییز سال 1384

تصویری از همان جنگلها و از همان زاویه در پاییز سال 1384 

 

 

آتش زدن بیشه ها و جنگلهای طبیعی در خجیر - 1387

ایجاد آتش سوزی در بیشه ها و جنگل های طبیعی پارک ملی خجیر

/ 14 نظر / 60 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرد خاکی

[ناراحت] همه جا خشک و بی رنگ...خجیر هم اینگونه خواهد شد[ناراحت]

شیما

هزار بار افسوس..... چه باید کرد؟؟؟

رضا

من هم با آقای محمدی موافقم.یک تجمع اعتراضی سازمان یافته،و با دعوت از همه فعالان زیست محیطی و طبیعت دوستان ترتیب داده شود.و بهتر است این تجمعات دامنه دار باشد.سازمان حفاظت از محیت زیست!!؟؟باید تکلیف خود و طبیعت ایران را روشن کند.

رضا

محیط زیست!!؟؟ بدین وسیله متن کامنت قبلی را اصلاح می کنم.

مهرگان

سلام خسته نباشید جای تاسف داره فکر نکنم چیزی دیگه از طبیعت ایران تا جند سال آینده باقی بمونه با اجازه شما در وبلاگم پیوندی از مطلب شما رو قرار دادم

سمیرا

واقعا تاسف باره ...[ناراحت]

ارمغان

سلام جناب. دیگه به وبلاگها سر نمیزنید؟

ژاله

آخه منظورشون از این کارها چیه [تعجب] واقعا" عجیبه چرا افتادند به جون این مملکت همه چیز را دارند ویران میکنند... ما که مملکت خیلی سبز و خرمی ندارم همین یک خورده را هم دارند از بین میبرند... که چی بشه ؟؟؟!!!!!‌عجبا.. ما که سر از کار اینها در نیاوردیم...

عبدالهی

با عرض سلام و احترام و تبريك سالگرد انقلاب اسلامي ايران مطلب جالب شما را به طور اتفاقي خواندم . به عنوان يكي از سكنه خجير لازمه مطالبي رو جهت اطلاع خدمتتون عرض كنم . خجير يك منطقه فراموش شده در كل كشور است . روستاي خجير براساس آخرين آمار رسمي مركز آمار ايران داراي 159 خانوار مي باشد كه طي 2 سال اخير بدليل تداوم بي مهريها به مردم منطقه حدود نيمي از اهالي منطقه را ترك كرده اند . شايد باورتان نشود اما واقعيت دارد كه مردم روستاي خجير كه داراي سابقه چند صد ساله تاريخي است از نعمت برق ،آب لوله كشي، تلفن و گاز بي بهره اند . در اين روستا حتي موبايل آنتن نمي دهد . حتي تصوير تلويزيون قابل دريافت نيست . مردم در بدبختي زندگي ميكنند . ميگويند در هيچ نقطه كشور روستاي با بيش از 10 خانوار فاقد برق وجود ندارد! ما كه تا تهران 12 كيلومتر بيشتر فاصله نداريم ! بارها با دواير ذيصلاح تماس و وضع را گفته ايم اما سازمان حفاظت محيط زيست بدليل امكان آسيب رسيدن به محيط زيست! با هر اقدامي مخالفت و مردم را در فشار نگه ميدارد. آنوقت شما دلتان به حال درخت ميسوزد! حفظ درخت از انسان واجب تر است ؟ مگر نه اين است كه همه امكانات و حفظ م

حسینی مدیروبلاگ1300مقاله وتحقیق رایگان

اگه وقت کردید به وب من هم یه سری بزنید من بیش از1300مقاله وتحقیق رایگان راجمع آوری کردم وبلاگ من باپیج رنک2آماده تبادل لینک باشماست لطفااگرتمایل داریدمن راباعنوان "1300مقاله وتحقیق رایگان"وبه آدرس:http://www.beheshtnet.blogfa.com لینک کنیدوسپس ازطریق نظرات خبردهیدتامی خواهیدباچه نام وآدرسی لینک شوید ----------------------------------------------------- ثبت رایگان وبلاگ شمادر150موتورجستجوی جهان وبلاگ بهشت نت دراقدامی دیگردرجهت ارائه خدمات رایگان به وبلاگ هااقدام به ثبت وبلاگ هابه طورمستقیم وبدون هزینه در150موتورجستجونموده است. برای استفاده ازاین سرویس رایگان می بایست آدرس وبلاگ خودرابطورکامل به همراه ایمیلی ازفردصاحب وبلاگ برای ماازطریق فرم ارسال نظرات وبلاگ بهشت نت ارسال کنیدتاوبلاگ شمادرهمان روزدرتمام150موتورجستجو ثبت شود. ایمیلی که ازشمادرخواست می شودبدین جهت است که برخی ازموتورهایی که وبلاگ شمادرآن ثبت می شوداقدام به ارسال ایمیل تاییدیه برای مطلع کردن شماازاتمام کاربه صورت صحیح می باشد که البته شمامی توانیدهرایمیلی رابرای این منظورمعرفی کنید.