خبر فاجعه در سرخه حصار در همشهری امروز

تصویب عبور جاده ری-قوچک از پارک ملی سرخه حصار

 

«کمسیون زیربنایی دولت با عبور جاده ری-قوچک از داخل پارک ملی سرخه حصار موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری محیط زیست ایران، تصویب طرح مذکور با فشار وزارت راه و ترابری و به رغم مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست صورت گرفته است. البته این سازمان تا کنون حاضر نشده است در این باره موضع رسمی خود را اعلام کند.

جاده ری-قوچک بخشی از کمربندی شرق تهران را دربر می گیرد و با وجود شریان های مواصلاتی مناسب در این بخش از پایتخت و امکان انتخاب مسیر دیگری برای محور مذکور، کمسیون زیربنایی دولت رای به اجرای طرحی داد که ارزیابی زیست محیطی نیز نداشته و کارشناسان درباره اثر تخریبی گسترده آن بر قدیمی ترین منطقه حفاظت شده جهان هشدار داده اند. »

 

درحالی که ساخت اتوبان سرخه حصار به عنوان کمربندی شرق تهران که با هزینه زیست محیطی گزاف از جمله قطع ده ها هزار اصله درخت و تجاوز گسترده به حریم پارک جنگلی سرخه حصار همراه بود، به تازگی به مراحل پایانی خود نزدیک می شود، اکنون سخن از اتوبان دیگری به موازات این اتوبان به میان آمده است. چندی پیش نیز هیات دولت تبدیل جاده عبوری از پارک ملی خجیر به اتوبان بابایی-پارچین را تصویب کرده بود که این مسیر سوم نیز به موازات دو مسیر اخیر است. به این ترتیب به نظر می رسد این طرحها بیشتر با هدف تامین خوراک پیمانکاران وزارت راه و دوستان وزارتخانه است تا به اصطلاح خدمت به خلق! درصورت عملی شدن این مصوبات، مجموعه پارکهای ملی سرخه حصار و خجیر کاملا تکه تکه شده و پیامد آن مرگ اکوسیستم خواهد بود. نابودی این باقیمانده اکوسیستم های طبیعی و ریه های شهر تهران، یک فاجعه زیست محیطی برای این کلان شهر است.

نکته جالب اینکه چند سال پیش برای اینکه اتوبان تهران-پردیس از پارک ملی خجیر عبور نکند، مسیر آن تغییر کرد. مسیر جایگزین (که هم اکنون در حال اجراست) با داشتن چند تونل و پل عظیم هزینه بسیار زیادی را داشت اما تخریب پارک ملی را کاملا منتفی کرد. پارکهای ملی استان تهران که زمانی آنقدر ارزش و اعتبار داشتند که برای جلوگیری از تخریب آنها بودجه میلیاردی هزینه شد، امروز به سادگی "آب خوردن" و با تصمیم عده ای که از محیط زیست و حیات هیچ نمی دانند، به ورطه نابودی کشانده می شوند.

اکنون با اتفاقات افتاده و با این انفعال و خواب آلودگی گروههای زیست محیطی، تنها امید به شورای شهر تهران و سازمان حفاظت محیط زیست است که با مخالفت قاطع خود جلوی نابودی سرمایه های ملی و منابع تجدیدناپذیری که متعلق به همه نسلهاست را بگیرند. ان شا اله.

-

 

-

-

 

/ 13 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
منیره

روز درخت کاری بیایید پیشمون تا همه با هم به سرخه حصار بگیم ما هستیم . به امید دیدار -صبح پنج شنبه 15 اسفند

ناصر کرمی

درود بر هومن عزیز به خاطر انعکاس این خبر مهم

علی

خاک بر سر کمسیون زیربنایی دولت که فرق زیربنا و روبنا رو نمی فهمه

مرجانک

با درود و آرزوی بهترین ها مادر خوبمان زمین همواره نگهدارتان باد . [گل]

سمیرا

پس چرای هیچکس کاری نمیکنه ؟! مگه کم چیزیه ؟ .. یا اینکه تو یه محیط بسته یا یه کوچه و پس کوچه نیست که بشه گفت از دید مسئولین شورای شهر یا همون محیط زیست جا مونده باشه ! با این جمه تون هم کاملا موافقم .." به راحتی آب خوردن " !

h.a

با سلام و درود به شما- شماري از وبلاگ نويسان گرامي و کارشناسان به اين پست و طرح( البته جديد نيست ولي جدي است)پاسخ داده اند.که اين خود انگيزه و عزم ما را 2چندان کرد البته و شايد هم متاسفانه ، يک چيزي که هدف اصلي در اين طرح است و بعضي از عزيزان نديدند و هدف اصلي در واقع آن است ( نه ادغام 2 سازمان يا تغيير نام و...) و کمتر التفات شد. هدف و خواست بنيادي ما ،مديريت ، نگاه و رويکرد حفاظتي به منابع طبيعي است با اين طرح يا فرمول يا حتا پلتيک ايجاد سازمان حفاظت منابع طبيعي و محيط زيست ايران اکنون منابع طبيعي(سازمان جنگلها و...)در زير و لواي جهادکشاورزي جاي گرفته است ونگاه مصرفي و توليد (که سياست و تفکر غالب و قالب! در آن وزارتخانه است)بدان ميشود و اختيارو اعمال برداشت و نابودي جنگلها و دخل و تصرف فراهم تر است و... اگر با راهنمايي و ياري شما (که گام به گام بايد پيش برويم) – و منابع طبيعي وسازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور که در حد معاون وزير است، از جهاد کشاورزي جدا شود و به معاونت رييس جمهور ارتقا مي يابد و هم قدرت و هم لابي و ...آن افزايش و از وضع فعلي بهتر خواهد بود و نکته ديگر آنکه _ مطمئنا با

شقایق

می بینم خبرها روز به روز داره بدتر میشه، دور و بر ما هم خبر خوبی نیست، بازداشتا از اون طرف و کم کاری از خودمون. اینجوریه دیگه، هرکی فقط واسه آدمای شبیه خودش مینویسه... مطالب سبزها رو فقط سبزها میخونن، مطالب سوسیالیستا رو سوسیالیستا، زنها و باقی گروه ها...وبلاگ این جوریه، مگه مدام تبلیغ کنی و اینور اونور کامنت بذاری. واژه زمین مردم رو فقط یاد خرید و فروش و نداری و اجاره نشینی میندازه. من هم مغزم معیوبه که میام هر چند وقت یه بار یه سری به وبلاگ های سبز میزنم؛ مشکلی حل نمیشه با دونستن و ندونستن من یه نفر، حتی اونقدر سواد ندارم که آدمای دورم رو قانع کنم توسعه به هر قیمتی تو بلند مدت به ضرر خودشونه. شاید به رسانۀ تازه ای نیاز داریم و آدمایی که یه کمی حاضر به ریسک باشن. اگه به انتخابات امید بستین خیالتون راحت باشه که اگه رأی دادن چیزی رو تغییر میداد غیرقانونی میشد. هر کاری هست خودمون باید انجام بدیم

مهرگان

درود برشما فقط خبر های بد از وضعیت محیط زیست ایران می رسه!!!!![ناراحت] موفق باشید و پایدار[گل]

ش

دهها كتاب، مقاله، خبر، كنفرانس و ... در زمينه سيستم مديريت بهداشت ايمني و محيط زيست hsems ، مديريت ريسك، پدافند غير عامل و... در وبلاگhttp://hsems.persianblog.ir