سیل "نمک" در تهران

هفته گذشته با اولین برف پاییزی همه کیسه ها و مخزنهای شن و نمک که در طی ماههای گذشته توسط شهرداری جایگذاری شده بود، توسط شهروندان در سطح سواره رو ها و پیاده روها پخش شد. حجم نمک پخش شده آنقدر زیاد بود که پس از سه چهار روز با آب شدن برف ها و خشک شدن کف معابر، سطح آسفالت کاملا به رنگ سفید درآمد. مقدار نمک به حدی بود که اگر سهوا پا در آب و یخ بجا مانده در چاله چوله های معابر می گذاشتی آثار رسوب نمک به سرعت روی کفش نمایان می شد!

و امروز با بارش شدید باران و جاری شدن آب بر سطح معابر تهران، در حقیقت "آب نمک" بود که یا به پای درختان حاشیه خیابانها جاری شد یا در شبکه جویها و کانالهای شهری به سوی اراضی کشاورزی جنوب شهر جریان یافت. نمک از جمله عوامل محدودکننده پوشش گیاهی و باعث خشک شدن درختان و صدمه جدی به فضای سبز است.  شوری خاک بیابان زایی، نابودی منابع طبیعی و کشاورزی و سقوط تمدنها را در پی داشته است. سیلاب شور امروز تهران علاوه بر صدمه به فضای سبز شهری، در نهایت در اراضی کشاورزی جنوب شهر پخش خواهد شد که  کشاورزی در این منطقه را با خطرات جدی مواجه کرده و حتی منجر به نابودی برخی زمینهای زراعی خواهد شد. بدین ترتیب از اکنون خشکی بسیاری از درختان حاشیه معابر و پارکها– بویژه چنارها-  و نیز اختلال و کاهش تولید در اراضی کشاورزی  جنوب تهران قابل پیش بینی است.

 

در این زمینه نقد اصلی را می توان به برنامه ریزی شهرداری وارد کرد. قرار دادن مقادیر زیاد مخلوط شن و نمک در سطح شهر بدون آموزش به شهروندان برای استفاده بهینه و عدم آموزش درباره مضرات نمک برای فضای سبز، باعث شد مقادیر زیادی شن و نمک، بسیار بیشتر از حد نیاز در مدت زمان کوتاهی مورد استفاده قرار گیرد. ضمن اینکه در میزان نمک استفاده شده در کیسه ها نیز جای بحث وجود دارد که آیا بکارگیری این حجم نمک لزومی داشته است یا نه؟ و بالاخره غیر قابل توجیه ترین مورد عدم آموزش رفتگران و کارگران شهرداری بود که باعث شد تا در برخی نقاط رفتگران رسوب نمک باقیمانده در معابر را به باغچه های کنار خیابانها و پای درختان جارو کنند!

 

/ 7 نظر / 29 بازدید
اتاق سی ان جی شرح ما وقع

سلام نمونه هایی از آنچه در ارشاد حذف می شود را در این آدرس ببینید . البته من می خواهم فریبـتان دهم و از این طریق کتاب اخیر خود را معرفی کنم . منتظر حضور ارزشمند شما هستم .

www.inviz.ir

moche doostatoono begirid ! www.inviz.ir

www.inviz.ir

moche doostatoono begirid ! www.inviz.ir

حسام الدین

درود بر شما. حرف شما درست است. اشکال در این است که متولی مشخص این کار در ساختار شهرداری این کاره نیست. کار بین بخشی در درون دستگاه‌های ما تعریف تشده. رفتگرها هم در حد آموزش های داده شده اقدام می کنند. اما این را هم باید قبول کرد که مردم فقط رفع مشکل را در آن زمان می خواهند. کتابچه سازگاری ایرانی مهندس بازرگان را حتما بخوانید

مرد خاکی

درود بر هومن عزیز... بله...راست میگویید..تا به حال ندیده بودم این حجم نمک تو خیابون...با اینکه چند روز گذششته هنوز شن ها از سطح خیابون ها جمع آوری نشده... حسام الدین درست میگه ولی اون چیزی که معلومه اینه که آقایان برای انتخابات دست به این کارا زدند که به بگن ما اهل پیشگیری هستیم...در حالی که نیتشان چیز دیگری است... پیروز باشید[گل]

فاطمه متین فر

درودبرشما. متاسفانه شورشدگی خاک ازعواملی است که حاصلخیزی خاک رابه شدت می کاهد.[گل][گل][گل]

محمد

وقتی نادان تصمیم گیرنده باشه نتیجه بهتر از این نیست. آقای شهردار در مسافرت به اروپا با تقلید کورکورانه تصمیمات غلط زیادی گرفته. یکی از این موارد کاشت چمن در تهران است. در اروپا بدلیل بارندگی فراوان چمن کاری امری است طبیعی و بدون هزینه. اما در تهران یک خریت بزرگ ! آقای شهردار با همان هزینه ای که برای کاشت و نگه داری ۱۰ متر زمین چمن به هدر میده میتونه چند درخت توت و خرمالو بکاره که در درازمدت صدها برابر به محیط زیست تهران استفاده میرسونند. استفاده از نمک هم در اروپا دیگر از مد افتاده. و اگر هم استفاده میشه حساب و کتابی داره که به طبیعت ضرر نرسونه.امروز در اونجا از شن و ماسه مناسب استفاده میشه و بلافاصله بعد از آب شدن برف و یخ توسط ماشینهای رفته گر مخصوص شن و ماسه از زمین برداشته میشه. آدم که نا آگاه باشه حتی چیزی رو که با چشم خودش میبینه اشتباه میفهمه! آقایان تصمیم گیرنده باید از مشاوران متخصص که کورکورانه تقلید نمیکنند استفاده کنند تا از این خرابکاریها نکنند.