حرکت مثبت نیروی انتظامی در حمایت از پارک ملی سرخه حصار

همشهری -٢٣ خرداد - یگان ویژه نیروی انتظامی با یورش غافلگیرانه به پارک ملی سرخه‌حصار نسبت به پلمب کلیه مراکز مسکونی و تجاری غیرمجاز متعلق به سودجویان و زمین‌خواران مستقر در این پارک ملی اقدام کرد.

پارک ملی سرخه‌حصار از قدیمی‌ترین پارک‌های ملی جهان با قدمت بیش از 250سال، در سال 61 با تصویب شورای عالی حفاظت محیط‌زیست به پارک ملی تبدیل شد.

در سال 1364 وزیر جهاد کشاورزی وقت در اقدامی غیرقانونی نسبت به واگذاری 240هکتار از اراضی پارک ملی به شرکت تعاونی پرسنل جهاد کشاورزی (تحت عنوان زیتون) اقدام کرد که شرکت تعاونی مذکور نیز متعاقبا با مراجعه به ثبت شرق تهران نسبت به اخذ سند مالکیت اراضی داخل پارک ملی اقدام کرد که با این اقدام سؤال‌برانگیز ثبت، مناقشه شرکت تعاونی مسکن و سازمان حفاظت محیط‌زیست وارد مرحله جدیدی شد.

در 3 سال اخیر و همزمان با تشدید ضعف مدیریت محیط‌زیست استان تهران، پارک ملی سرخه‌حصار به جولانگاه متجاوزان به بیت‌المال، سودجویان و دلالان زمین مبدل شد؛ به‌گونه‌ای که رویش 25 بنگاه معاملات مسکن، سفره‌خانه سنتی، ساخت‌وسازهای گسترده مسکونی و... در داخل پارک ملی و افزایش حریم روستای ده‌ترکمن، سبب افزایش احتمال انقراض کامل پارک ملی سرخه‌حصار شده است.

محمدباقر صدوق، مدیرکل محیط‌‌‌ زیست استان تهران که در روزهای اخیر تلاش‌های گسترده‌ای  برای برچیدن بساط دلالان و زمین‌خواران از منطقه داشته، در گفت‌وگو با  پایگاه خبری کانون ضمن تأیید این جمله، گفت: نیروی انتظامی با اقدامی قاطع با متجاوزان برخورد کرده و دامنه این اقدام حتما به ده ترکمن نیز اشاعه یافته است.

وی با تأیید خاتمه حضور این افراد در پارک ملی سرخه‌حصار افزود: نیروهای گارد سازمان روزی آرام و بی‌سابقه را در پارک ملی گزارش کردند.وی درخصوص ادعای مربوط به رأی شعبه 27 دیوان عدالت اداری اظهار داشت: به‌نظر می‌رسد این رأی هرگز ابلاغ نشده و در همان مرحله متوقف مانده است.

صدوق از اقدام قاطع نیروی انتظامی و اظهارات دادستان کل کشور قدردانی کرد و گفت: شهردار تهران نیز اخیرا مخالفت شدید خود را با هرگونه ساخت‌وساز در اراضی پارک ملی اعلام کرده است و خبرهای خوبی نیز از ورود مقامات عالی نظام برای حل این معضل داریم که به‌زودی اعلام خواهیم کرد.

صدوق همچنین خواستار اقدام سریع دولت جهت تخصیص زمین معوض برای پایان یافتن دائم این مشکل شد.

 

/ 8 نظر / 25 بازدید
یکی دیگه..

یعنی میشه حس کرد سرخه حصار به روزهای خوب نزدیک میشه؟ امیدواریم.... :)

متين فر

[گل] امیدوارم بااین اقدامات بتوان ازاقدامات سو’غیرقابل جبران براین پارک جلوگیری نمود.البته به نظر من کسانی که هم اکنون درحال سودجویی واستفاده سو’ ازاین پارک هستند دارای آنچنان ریشه محکمی هستندکه.............ومن واقعآبرای این حالت متاسفم.

متين فر

[گل]

محمدی

سلام خسته نباشید وبلاگ محیط زیستی خیلی خوبی دارید. خیلی وقته که خبری به نفع محیط زیست کشور نشنیده بودیم. لطفا از وبلاگ من هم بازدید کنید و در صورت تمایل تبادل آدرس کنیم. وبلاگ منو با عنوان "پریمک - وبلاگ تخصصی محیط زیست" توی پیوندهاتون بیارید . امیدوارم که در تمام مراحل زندگی موفق و پیروز باشید.

انجمن جبهه طبيعت

با سلام و درود چشم اميد داريم كه دست در دست يكديگر، رنگ طراوت را به تاريكي عصر آهن بزنيم تا طبيعت مادر روح حيات را در كالبد مرده بشريت بدمد. "اگر ارتباط با طبيعت برقرار شود و آنچه با آن رابطه برقرار مي شود دستكاري شده‌ي انسان نباشد و كاملاً طبيعي و زنده باشد مانند حيوانات و گياهان وحشي، مي توان از طريق آنها پيام غيب را دريافت كرد و بعضي از ناديده ها را ديد. در صداي حيوانات، در زوزه گرگ ها، غرش شيرها، آواز پرندگان، فرياد قوها، شيهه اسب‌ها، نعره ببرها و جيغ عقاب‌ها نام هايي پنهاني از خداوند نهفته است كه اگر به دقت شنيده شوند، معلوم مي شوند".(ا.م.ر) خانه "انجمن جبهه طبيعت" متعلق به شماست. منتظر حضور گرمتان هستيم. http://www.naturefront.org http://www.naturefrontsociety.org

سمیرا

سلام آقای روانبخش مطالبتون رو تا حدودی خوندم ، وبلاگ پر محتوائی دارید . خوشحالم از اینکه با وبلاگ شما آشنا شدم ، من هم از طرفداران محیط زیستم و به تازگی شروع به نوشتن مطالب زیست محیطی کردم ، امیدوارم که بتونم با این کار کمکی هر چند کوچک در حفاظت از محیط زیست ایران عزیزمان داشته باشم . امیدوارم که همچنان موفق باشید و پایدار .

انجمن جبهه طبیعت

سلام طبیعت اطراف ما که اغلب هم نادیده گرفته می شود درسهای بسیاری برای آموختن دارد . و همچنین طبیعت یکی از هزاران راه بی شمار برای شناخت خداوند خالق هستی است. در سایت جبهه طبیعت منتظر دیدار شما هستیم. www.naturefront.org www.naturefrontsociety.org