فوری: فاجعه در جنگلهای پارک ملی خجیر

تخریب جنگلهای طبیعی بنه در پارک ملی خجیر

 

پایگاه خبری فضای سبز و محیط زیست ایران (سبز پرس) از آغاز قطع درختان پارک ملی خجیر برای تغییر مسیر جاده غیرقانونی بابایی-پارچین خبر داده است. این عملیات بر اساس تصویب کمسیون زیربنایی دولت نهم انجام می گیرد.

لینک خبر

سال گذشته از منطقه بازدید داشتم و مسیر جاده جدید را به راهنمایی محیط بانان مشاهده کردم، این مسیر از میان جنگلهای کهنسال بنه پارک ملی خجیر و یگانه جنگلهای طبیعی بنه استان تهران عبور می کرد، جنگلهایی که علاوه بر پوشش گیاهی دارای تنوع گونه ای جانوری غنی ای بوده و بعنوان یک ذخیره ژنتیکی جهانی به حساب می آیند. اگر چنین تخریبی در حال وقوع باشد، یک فاجعه و صدمه ای غیر قابل جبران به یکی از قدیمیترین پارکهای ملی کره زمین خواهد بود. تلاش می کنم در روزهای آینده گزارشی از منطقه تهیه کنم.

در ادامه گزارش سبز پرس جمله مضحکی از قول یکی از مسئولین مطرح شده: "متولیان احداث این جاده برابر قوانین متعهد شده اند که به ازای درختانی که احتمالا در این مسیر قطع خواهد شد درختان دیگری در منطقه بکارند."  دهها درخت طبیعی و چند صدساله قطع شود و متولی تعهد کرده که به جایش درخت بکارد!! آنهم در پارک ملی که اصولا درختکاری معنا ندارد.  سازمان محیط زیست این تعهدها را نگیرد سنگین تر است !

در بازدید سال گذشته، به نظر من راه حل جلوگیری از این تخریب هم دشوار نبود و با احداث یک پل و انتقال جاده به سمت دیگر رودخانه میزان تخریب کاملا کاهش می یافت.

 

تخریب پارک ملی خجیر را هرچه سریعتر متوقف کنید

 

/ 2 نظر / 21 بازدید
چشمهای همیشه بیدارزمین

درودبی پایان...[گل]. متاسفانه یک ماه قبل رفتیم خجیر؛اولاکه اجازه ندادندواردمنطقه بشیم...[خجالت]چون مانورنظامی داشتند.حتی اگرزیستمندان این پارک دراثرکشیدن جاده یاخط لوله گازهم ازبین نروندبی شک دراثرشنیدن صدای انفجاریاگلوله و...یاازبین می روندیابه مناطق همجوارمهاجرت می کنندکه آنجاهم ازدست انسانهادرامان نیستند.سازمان محیط زیست هم که فقط بلده بگه برای مجوزبایدمنطقه رابعدازتخریب به میزان 25%یا-50%مشجرکرد...نمیدونن اکوسیستمی که سالیان سال طول کشیده به این شکل سازگارشده رانمی توان به راحتی ازبین بردوباچیزهای دیگرجایگزین نمود.[ناراحت]