دامنه تخريب و تجاوز به ايستگاههاي تحقيقاتي هم رسيد ..

شهرداري كرج در اقدامي عجيب و نابخردانه خواستار تصاحب و تبديل اراضي مهمترين و يگانه ايستگاه تحقيقاتي منابع طبيعي البرز مركزي واقع در منطقه سيراچال شد .  

ايستگاه تحقيقاتي سيراچال در 40 كيلومتري شمال كرج در دامنه هاي مشرف به جاده چالوس قرار دارد . منطقه مذكور كوهستاني با پوشش استپي و توده هاي جنگلي ارس و بيشه هاي طبيعي متعدد شامل گونه هاي راناس ، شيرخشت ، نسترن ، زرشك و ... است ، مرکز سیزاچال در دامنه ارتفاعي 1780 تا 2910 متر  از سطح دريا قرار داشته  و 1500 هكتار وسعت دارد . اين منطقه زير نظر موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع اداره مي شود و سالهاست كه ميعادگاه پژوهشگران و عاشقان طبيعت البرز مركزي بوده است . با مديريت علمي اساتيد امر اين منطقه تا كنون تحت حفاظت قرار داشته  و طرحهاي متعدد تحقيقاتي در زمينه منابع طبيعي ، گياهشناسي ، جنگلكاري ، داروسازي  و ... در آن انجام شده  و يا در دست انجام است .  كتب و مقالات متعدد انتشار يافته  شاهدي بر اين مدعاست .  هر ساله دانشجويان زيادي براي آشنايي عملي با اكوسيستم و جنگلهاي نيمه خشك كوهستاني از اين ايستگاه بازديد بعمل مي آورند .

و اكنون پس از اين همه سال ، پس از عمري تبلور انديشه و علم و تجربه  ، جمعي تازه از راه رسيده  در مقام اداره شهر ، تحت تاثير مد " توسعه گردشگري " ،  تصميم به تبديل مركز تحقيقاتي به هتل و مجتمع گردشگري گرفته اند . اگر خيلي خوشبين باشيم و تصميم گيران چنين پروژه هايي را مبرا از حرص ثروت و قدرت بدانيم ، متاسفانه آقايان مثل خيلي از مسئولين ديگر در اين كشور دچار " تب " شده اند . روزگاري تب باغ كاري و احيا و واگذاري و ... و امروز تب گردشگري . امروزه  پروژه هاي عجولانه و فاقد مطالعات زيست محيطي گردشگري آفت جان منابع ملي كشورمان شده است و بسياري مسئولين و مشاورينشان  چنان در اين خواب گران فرو رفته اند كه  هيچ صداي دلسوزانه اي نتوانسته ايشان را بيدار كند .

در پايان توجه خوانندگان عزيز را به دست نوشته اي از يكي از اساتيد موسسه تحقيقات جنگلها و مراتع كه زحمات فراواني را براي مركز تحقيقاتي سيراچال كشيده اند جلب مي كنم :

" ... گويا آقايان با طبيعت و عرصه‌هايي كه با چنگ و دندان سالهاست حفاظت شده سر جنگ دارند. آنها نمي دانند كه در سراسر دامنه جنوبي البرز يك چنين عرصه ويژه كه پوشش آن بدين شكل حفاظت و احيا شده كم نظير است. آنها نمي دانند و يا نمي خواهند بدانند كه سالهاست در اينجا تحقيقات مختلف آبخيزداري، جنگل، مرتع، گياه‌شناسي و گياهان دارويي انجام مي شود تا كودكان آنها و نسلهاي آينده از آبي سالم و خاكي بارور برخوردار باشند. آنها نمي دانند كه براي توليد يك نهال ارس و كاشت آن در چنين اكوسيستم شكننده‌اي چه زحماتي كشيده شده. گويا تنها چيزي كه آنها مي دانند تبديل طبيعت به پارك، ويلا و يا مناطق گردشگري و ايجاد درآمد بدون طرح و برنامه خاص است. "

توضیح و عذر خواهی : تصاویر پست قبل ( قلمرو ارس ) بدلیل تاخیر در پرداخت هزینه سرور مسدود شده است /  تا رفع این مشکل دوستانی که موفق به مشاهده تصاویر مذکور نشده اند از طریق لینکهای زیر می توانند به تصاویر دسترسی داشته باشند .

۵ - ۴- ۳- ۲ - ۱

/ 5 نظر / 16 بازدید
پيام آوران سگال

آفرين دوست عزيز از زحمات خستگی ناپذيرت سپاسگزارم برای جلوگيری از اين حرکت حتما از طريق انجيو ها حمايت دسته جمعی انجام دهيد و با اين کار شايد باعث عقب نشستن آنان شود. نياز به ممارست در اين کار می باشد. پيشنهاد ديگر اين است که از طريق شما و يا يک انجيو طوماری تهيه و به همه جاهائی (چه داخلی و چه خارجی)که لازم است ارسال شود.

مرد خاکی

سلام هومن خان...بابا خر تو خر شده که...زورشون فقط به ما ميرسه ها!توسعه گردگشری...آره جون خودتون....بگيد افزايش روزی بهتره! حالا قراره چی بشه؟ موفق باشی

محمد درويش

هومن جان: لطفاً اين خبر شرم‌آور را در وبلاگ ارزشمندت یا روزنامه و یا هر کجای دیگری که صلاح می دانی انتشار بده. بلكه آقايان اندكي خجالت بكشند. http://darvish100.blogfa.com/post-405.aspx