Centaurea rhizantha

دنیای گیاهان بسیار شگفت انگیزه. گاهی اوقات در طبیعت با چیزایی روبه رو میشی که باورکردنش سخته. مثل یک کاکتوس در ارتفاعات البرز! در این نوشته میخوام گیاهی رو  معرفی کنم که بومی ایرانه و شباهت بسیار زیادی به کاکتوس داره.

Centaurea rhizantha

این گیاه زیبا که در نگاه اول تصویر یک کاکتوس رو تداعی میکنه در حقیقت یک گونه از Centaurea هاست که به خانواده Compositae تعلق دارند. این گونه در برخی ارتفاعات نیمه خشک - نیمه مرطوب البرز رویش داره و اندام زایشی اون که بعد از چندسال روی سطح خاک و از میان برگ های رزت خارج میشه به طور شگفت انگیزی به یک کاکتوس شباهت داره.

متاسفانه مثل خیلی از گونه های گیاهی دیگه ایران، فرسایش خاک و چرای بیرویه دام  رویشگاه این گونه رو تهدید میکنه.        

/ 4 نظر / 40 بازدید
safzav

چه جالبه این موجود. ممنون.

خدایی که آفریدگان را از هیچ پدید آورد الگویی نداشت تا به کار برد و نه مقیاسی از آفریننده ای پیش از خود تا بدان دستور کار کند و آفریدگان اعتراف دارند بدین حقیقت که سراسر ناتوان و فقیرند و نیازمند و حقیر و اوست که باید بر آنان رحمت آرد و به قدرت خود بر پایشان دارد. به ما نشان داد که دیدیم به حکم ضرورت آشکار است که این نشانه ها بر شناخت او دلیلی استوار است و در آنچه آفریده آثار صنعت و نشانه های حکمت او پدیدار است چنانکه هر چه آفریده او را برهانی است و بر قدرت و حکمت او نشانی وگر چه آفریده ای باشد خاموش بر تدبیر او گویاست و بر وجود پدید آورنده دلیلی رساست.... تمامی مخلوقات خداوند زیبا و شگفت انگیز هستند خوشحالم که خدایی چون او دارم.

عباس محمدی

درود خوشحالم که وبلاگت را دوباره فعال کرده ای! منتظر یادداشت های بیشتر هستم!

کریمی

سلام دکتر واقعا جالب بود مرسی به ما هم سر بزنید