مصوبه ای برای نابودی سواحل خزر

به گزارش واحد مرکزی خبر آزاد راه دریایی به طول 1000 کیلومتر از آستارا تا گرگان ساخته می شود.
 این آزاد راه به صورت سازه آهنی(پل) در فاصله 150متری ساحل بر روی دریا ساخته می شود و به همین علت از تخریب محیط زیست جلوگیری می کند. (دست پیش گرفتن در برابر انتقادات متخصصان محیط زیست!)
استاندار گیلان گفت: ساخت این آزاد راه از مصوبات دور دوم سفر رئیس جمهور به گیلان است که اکنون در مرحله مناقصه و انتخاب سرمایه گذار قرار دارد.
روح الله قهرمانی افزود: ساخت این آزاد راه دریایی رونق گردشگری و اقتصاد و نیز ایجاد اشتغال را در 3 استان شمالی در پی خواهد داشت. (شعارهای تکراری برای توجیه پروژه های غیرکارشناسی)
استاندار گیلان گفت: قرار است راه آهن رشت - ساری نیز در کنار این آزاد راه ساخته شود که با ساخت آن زمینه توسعه بنادر ،طرحهای گردشگری و ساخت اسکله های جدید فراهم می شود.
قهرمانی افزود: دولت مصمم است این طرح ملی را هرچه زودتر و از طریق بخش خصوصی اجرا کند.

 

و اما

 

احداث آزادراهی آنهم در فاصله 150 متری ساحل دریا در تمام طول ساحل از آستارا تا گرگان نه تنها منجر به توسعه گردشگری نمی شود، بلکه با نابودی وضعیت طبیعی و بکر ساحل، نابودی چشم انداز بی کران دریا آنهم در تمام طول ساحل و اختلال در اکوسیستم ساحلی،  عملا مرگ صنعت گردشگری را در پی خواهد داشت.

 

با عملی شدن این پروژه دیگر فرزندان ما دریای بی انتهای خزر را نخواهند دید ..

 

استاندار گیلان در جای دیگری گفته: "دیواره سازی برای جلوگیری از پیشروی آب دریای خزر از ویژگی های دیگر آزاد راهدریایی است". این جمله پرده از تصمیمات سیاهی بر می دارد. اینکه ظاهرا  بعد از دریاچه ارومیه، قرار است دریای خزر تکه پاره شود. خیلی غم انگیزه و امیدوارم هرگز این پروژه عملی نشه.

 

 

گذشته از این، چنین هزینه های گزافی از بیت المال به لحاظ توجیه اقتصادی و اجتماعی با ابهام روبروست و مشخص نیست که آیا واقعا چنین پروژه هایی با در نظر گرفتن منافع ملی از اولویت برخوردار است یا خیر؟

 امیدوارم خدا رحم کند و روزی نیاید که به جای دریای بیکران, تصویر دریاچه ای سیمانی و فلزی در ساحل خزر ببینیم.

 

/ 4 نظر / 36 بازدید
آلاله

خداوند در قرآن فرموده اند : که در زمین گردش کنید تا از طبیعتی که به شما ارزانی داشتم لذت ببرید حال باید از این دیواره های فولادی که ساخته دست بشر است لذت ببریم.

بهنام همایونی

سلام مجدد هومن جان. از اینکه این مدت تنهایم نگذاردی و با ایمیل هایت اخبار تاسف انگیز این سرزمین را به من رساندی ممنونم. از این رو خبرت می کنم جایی نشسته ام که زمینش،آبش، هوایش و یک کلام هستی اش را می دزدند. برای همین از فردا ارام ارام روایت خواهم کرد تا ببینی در گوشه گوشه این سرزمین چه فاجعه هایی که رخ نمی دهد. فقط خواهشمندم از صمیم قلب تا آنجا که می توانی در انتشار گزارش هایی که ارزشمند می پنداریش کمک کنی. سبز و بهروز باش

مهدی رئیسی

خدا قوت

الهه مدنی

وقتی این طور طرح هایی تصویب میشه یاده کلاس های دکتر مخدوم و صحبتاشون راجع به طرح آمایش می افتم... واقعا یه دفعه یه طرح تو مغزشون جرقه میخوره و تصویب میشه به همین راحتی !!!!!!!!