موج پنجم وبلاگستان: تخریب وحشیانه باغ اکولوژی نوشهر را محکوم می کنیم

 

موج سبز پنجم

وبلاگ نویسان محیط زیست اعلام کرده‌اند که از  11 آبان‌ماه به مدت یک هفته مطالبی را در اعتراض به این اقدام سازمان بنادر و دریانوردی برای تصرف باغ گیاهشناسی نوشهر در وبلاگ خود قرار دهند و از تمامی وبلاگ نویسان نیز خواسته‌اند تا به این موج وبلاگی بپیوندند

--------------------------------------------------------------------------

 بیانیه انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع در اعتراض به تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر: 

 خبر تخریب باغ اکولوژیکی نوشهر در تاریخ 8/8/89 به منظور احداث جاده کمربندی نوشهر توسط اداره کل بنادر و کشتیرانی (دریانوردی) و به دستور فرماندار نوشهر همه محققین، اساتید، دوستداران محیط زیست و دوستداران کشور عزیزمان ایران را داغدار کرد. هجوم گارد اداره کل بنادر و کشتیرانی با باتوم به همراهی لودرها و بولدوزرهای خود به یکی از بزرگترین ذخیره‌گاه‌های ژنتیکی کشور و نابودی بیش از 50 هزار نهال و درخت و ویرانی بیش از پنج هکتار از باغ ظرف کمتر از یک روز 

    خبرهای رسیده حاکی از این است که تا کنون گونه های با ارزشی از درختان شامل سرو شیرازی، سرو گریان، افرا، شیردار، راش، دارتالاب، توسکا، انواع صنوبر، انواع اکالیپتوس و سایر سوزنی‌برگان در میان درختان نابود شده به چشم می‌خورد. انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع ضمن محکوم کردن این حمله بی‌رحمانه به این مجموعه بی نظیر کشور رسالت خود می‌داند که موارد زیر را یادآوری و پیگیری نماید .

   1- اگر چه دادستان محترم حکم توقف تخریب این مجموعه بی نظیر را صادر کرده ولی سرعت عمل نیروی گارد اداره کل بنادر و کشتیرانی از سرعت عمل دادستان و نیروی انتظامی منطقه بیشتر بوده که خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته است. انتظار داریم که  دادستان محترم استان مسببان این جنایت هولناک را در اسرع وقت محاکمه و مجازات نمایند که از این پس هیچکس به خود جرات ندهد بدون هیچگونه مجوزی به تجاوز و تخریب منابع طبیعی و ذخیره گاه‌های ژنتیکی کشور دست بزند.

   2- از ریاست محترم جمهوری کشور می‌خواهیم که مدیرانی که ارزش زیست محیطی این مجموعه‌های گهر بار را درک نکرده و توسعه را فقط در احداث جاده و توسعه فیزیکی به هر بهایی می‌دانند از کار برکنار نموده و خاطیان را توبیخ نمایند.

   3- از وزیر محترم جهاد کشاورزی می‌خواهیم که بیش از پیش نسبت به زیر مجموعه خویش حساس باشند و از هر طریق ممکن برای محکومیت مسببین این جنایت وحشناک اقدام نمایند. جناب آقای دکتر خلیلیان در روز روشن به خانه من و شما یعنی باغ گیاه‌شناسی نوشهر تجاوز شده و بیش از 50000 نهال و درخت را تخریب کرده‌اند. این ضایعه غیر قابل جبران در دوره وزارت شما اتفاق افتاده، لطفا افکار عمومی را در جریان اقدامات خویش قرار دهید.

   4- از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی بویژه نمایندگان استان مازندران و نمایندگان در کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی می‌خواهیم که نسبت به تخریب منابع طبیعی و ذخایر ژنتیکی کشور حساسیت بیشتری داشته و نسبت به حراج این منابع ملی که نسل‌های آینده نیز از آن سهمی دارند بی‌تفاوت نباشند.

   5- از همکاران دلسوز و فداکار خود در باغ گیاه‌شناسی نوشهر تشکر می‌نماییم که برای دفاع از این مجموعه ارزشمند که با زحمت شبانه روزی خود و همکارانشان تهیه شده از هیچگونه کوششی دریغ نکرده و حتی مورد ضرب و شتم و توهین متجاوزان قرار گرفتند و مانع از تخریب بیشتر این مجموعه با ارزش شدند.

   6- از افکار عمومی و تشکل‌های زیست محیطی که نسبت به این فاجعه زیست‌محیطی حساسیت نشان داده و اعلام آمادگی نمودند که در محل حاضر شوند و از ادامه تخریب جلوگیری کنند کمال تشکر را داریم و اعلام می‌نماییم که فعلا منتظر اقدامات قانونی مسئولین مانده و امیدواریم که مسببین این اقدام غیر قانونی و گستاخانه به سزای اعمال خود برسند. اگر چه همه ما می‌دانیم که جبران این خسارت وحشتناک امکان پذیر نبوده و امکان جایگزینی درختانی که قلع و قمع شدند به این سادگی میسر نیست.


انجمن اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع

 

/ 2 نظر / 27 بازدید
آرینا

سلام وبلاگ خیلی خوبی دارید امیدوارم موفق باشید

با سلام خدمت شما دوست عزيزو حامي محيط زيست احترامابه استحضار مي رسانيم كه شبكه امداد و نجات پستانداران دريايي راه اندازي شده و در حال عضو گيري مي باشد. لذا خواهشمنديم ضمن معرفي شبكه به كليه علاقه مندان محيط زيست لينك مربوط به اين شبكه را جهت اطلاع رساني در وبلاگ خود قرار دهيد لينك http://www.epo.ir/portal/Home/Default.aspx?CategoryID=c077b342-6131-4daa-b095-b3a35d1db16d