صحنه دیگری از قصه تلخ جنگلهای شمال

در این تصویر که با استفاده از تصاویر ماهواره ای تهیه شده به وضوح می بینید که وسعت جنگلهای هیرکانی (جنگلهای شمال) تا چه اندازه کم است..

رشته کوه البرز و دریای خزر- دید از شرق به غرب

و همین وسعت ناچیز امروزه با انواع تغییرکاربریها و جاده سازیها و سدسازیها کمتر و کمتر می شود

ویلاسازی در جنگل های کوهستانی - رامسر 1390

 امروز دیگر تنها صحبت از نابودی جنگلهای جلگه ای نیست بلکه جنگل تراشی و تغییرکاربری به عمق جنگلهای کوهستانی شمال نفوذ کرده است. امروز بر دامنه ها جنگلی هم ردپای ماشینهای راه سازی و خانه سازی نمایان است. گویی مفهوم منابع طبیعی و سرمایه ملی در جنگلهای دو میلیون ساله شمال به تمسخر گرفته شده است.  

تصویر فوق نمونه ای از تغییرکاربری در مناطق کوهستانی و مسیرهای ییلاقی رامسر است. ببینید دست گل سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور را که در خط الراس کوهستان جنگلی به جای درخت، برج و ویلا نمایان است!

مسافرانی که نوروز امسال جاده ساحلی حدفاصل نوشهر و سیسنگان را پیمودند حتما آثار جنگل تراشی گسترده و جاده سازی در دامنه های پایینی جنگل را دیده اند. تخریبی که چشم انداز جنگلی یکدست دامنه های مشرف به جلگه را تحت تاثیر قرار داده است. متاسفانه در سکوت، صحنه های غم انگیز نمایشنامه دست اندازی به نوار باریک جنگلی البرز  یکی پس از دیگری رقم می خورد.

 

/ 4 نظر / 31 بازدید
همطناب (مریم و محسن)

درود. حدود یک ماه پیش با محسن رفته بودیم دانشگاه منابع طبیعی کرج دیدن دکتروحید اعتماد. چند بار خواستم حال شما رو از آقای اعتماد بپرسم ولی فراموش کردم. تصمیم گرفتم گاه گاهی همطناب رو آپدیت کنم

سلامی

سلام بر شما .امسال برای اولین بار میانکاله را دیدم.هنوز باورم نیست که چه محیط زیبا و موثری دارد ولی باورم هم نیست که چه ساخت و سازها و صنایعی بغل گوشش دیدیم.تاسف خوردیم.درود بر شما.هفته پیش کتابی خواندم با عنوان روان شناسی حفاظت از محیط زیست تعجب کردم خارجیها چه فکرها و کارهایی می کنند و مسوولین ما............!!!!!!!!

علی

سلام تمام هم وغم سازمان جنگلها (وبسیاری از سازمانها)اینه که آیا کنار نام سازمان جنگلها و مراتع بنویسه آبخیز یا نه یا اینکه منابع طبیعی باشه یا مناع طبیعی و آبخیزداری باشه بابا یکی نیست به داد این منابع برسه فقط شده آمار,فقط شده شعار فقط داریم جیب یه تعداد شرکت رو پر می کنیم و امان از یه ذره دلسوزی امان از یه ذزه آینده نگری واقعا به کجا چنین شتابان ...