جمع شديم و گفتيم ‹ توسعه پايدار ›

گردهمايي حدود يكصدتن از حاميان محيط زيست در اعتراض به وضعيت نابسامان محيط زيست و منابع طبيعي كشور، امروز در مقابل ساختمان سازمان محيط زيست برگزار شد .

گزارش ايسنا را در اين رابطه بخوانيد .

-

-تجمع حاميان طبيعت - دوشنبه 5 شهريور مقابل سازمان محيط زيست

-

تجمع حاميان طبيعت - دوشنبه 5 شهريور مقابل سازمان محيط زيست

-

خواسته حاميان مستقل محيط زيست شركت كننده در اين گردهمايي : 

...کوتاهی در بهره برداری صحیح ، عصیان و مایه کفر الهی است  ، زیرا شکر نعمت الهی عبادت است (سوره حدید آیه 70 )  

بنابر اصل پنجاهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران صراحتا " فعاليتهاي اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غير قابل جبران آن ملازمه پيدا كند" ممنوع است ، در سياستهاي كلي نظام ابلاغ شده از سوي مقام معظم رهبري ، آمايش سرزمين مبتني بر اصولي از جمله "حفاظت محيط زيست و احياي منابع طبيعي" بعنوان يكي از خط مشي هاي كلي نظام تعيين شده ، در سند چشم‌انداز بلندمدت جمهوری اسلامی ايران " پايدار سازی فرآيند توسعه با تكيه بر حفاظت از محيط‌زيست و بهره‌برداری بهينه از منابع" و " تحقق توسعه پايدار مبتنی بر دانايی در عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زيست‌محيطی كشور به نحوی كه ضمن ارتقای كيفيت زندگی، حقوق نسل‌های كنونی و آينده نيز محفوظ بماند " بعنوان سياست‌های كلی نظام در رابطه با منابع طبيعی و محيط‌زيست تعريف شده و در فصل پنجم از بخش دوم قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي كشور -  كه به تصويب مجلس شوراي اسلامي و تاييد مقام معظم رهبري نيز رسيده است - بطور جدي و مبسوط بر "حفظ محيط زيست" تاكيد شده است ، اما متاسفانه شاهد هستيم اين قوانين و ضوابط بطور مكرر و در موارد بسيار نقض شده و مي شوند . اين روند بي توجهي و تجاوز به حقوق محيط زيست كه همانا حقوق عموم مردم و نسلهاي آينده است ، به ميزان نگران كننده اي افزايش يافته است و با كمال تاسف بايد گفت ديدگاه مديريتي عجولانه و ناپايدار حاكم گرديده و مصالح عمومي و حقوق آيندگان قرباني اشتباهات ، خودرايي ها و ندانم كاريهاي امروز عده اي مي شود . لذا ما دوستداران محيط زيست وطن و حاميان توسعه پايدار و سربلندي و پيشرفت حقيقي – و نه زودگذر و مقطعي – كشور ، خواهان تحقق اصل پنجاهم قانون اساسي و قوانين مربوطه فوق الذكر هستيم .

از جمله موارد نقض اين قوانين كه ما شركت كنندگان در اين گردهمايي بطور جدي مراتب اعتراض خود را به سازمان محيط زيست اعلام داشته و خواهان احقاق حقوق عمومي پايمال شده ، توقف سريع روند تخريب ، احياي پايداري زيست بوم و جبران صدمات وارد شده به منابع ملي هستيم ، در ذيل يادآوري مي گردد :

1.      تخريب گسترده در پارك ملي خجير : عبور لوله گاز ، تعريض جاده و عبور اتوبان ، موارد مكرر زمين خواري ( به تاييد سازمان بازرسي كل كشور )، فعاليتهاي وزارت دفاع در محدوده پارك ملي ، آتش سوزيهاي گسترده و مشكوك 

2.      تخريب گسترده در پارك ملي سرخه حصار : پرونده شهرك غيرقانوني زيتون ، تغييركاربري اراضي پارك ملي در محدوده ده تركمن ، رزمايشهاي نظامي در محدوده پارك ملي ، آتشسوزيهاي گسترده و مشكوك ، بهره برداري معدن ، عبور خط لوله نفت

3.      مشكلات زيست محيطي وكاهش قابل توجه سطح آب درياچه اروميه در نتيجه سد سازيهاي ارزيابي نشده

4.       عبور جاده از پارك ملي لار و منطقه حفاظت شده البرزمركزي ( اين موضوع پيش از اين طي نامه اي به امضاي 144 تن از اساتيد و نخبگان منابع طبيعي و محيط زيست كشور بطور مفصل  به استحضار رياست محترم جمهور و رييس سازمان محيط زيست رسيده است ) 

5.       تغييركاربري و تبديل گسترده جنگلها و مراتع در منطقه حفاظت شده البرز مركزي شمالي ( از جمله منطقه كجور و ... ) و منطقه حفاظت شده البرز مركزي جنوبي ( از جمله در حوزه سد لتيان و سد كرج ) 

6.      پارك ملي گلستان : تخريب جنگلها و مراتع كه پيامد آن سيلهاي ويرانگر بوده ، تعريض جاده و احداث اتوبان از ميان پارك ملي 

7.      مسائل زيست محيطي تالاب انزلي        8.  مسائل زيست محيطي ميانكاله     9.  مسائل زيست محيطي پارك ملي كوير 

10.    مسائل زيست محيطي مناطق حفاظت شده كرانه خليج فارس و درياي عمان از جمله جنگلهاي حرا و پارك ملي نايبندان 

11.     ادامه روند تخريب در جنگلهاي بلوط غرب و آتش سوزيهاي اخير  

و ساير موارد كه بطور مكرر در رسانه هاي زيست محيطي مطرح شده و پيش از اين به استحضار مسئولين محترم رسيده است .

در اين مرحله ، حضور ما و نگارش اين بيانيه مصداق اصل " امربه معروف و نهي از منكر" بوده و پس از اين ، حق نظارت ،  پيگيري خواسته ها و اقامه دعوي را بر خود محفوظ مي داريم .

جمعي از حاميان محيط زيست

خبر خوش زيست محيطي :

احداث جاده در پارك ملي لار منتفي است

دلاور نجفي، معاونت محيط طبيعي سازمان، با حضور در ميان تجمع كنندگان به گفتگو با آنها پرداخت و براي پيگيري خواسته هاي شركت كنندگان قول مساعد داد. پس از پايان تجمع جلسه اي با حضور دكتر نجفي و چند تن از شركت كنندگان در محل دفتر ايشان برگزار شد . در اين جلسه مواردي مطرح شده و مورد بحث قرار گرفت از جمله اينكه مشخص شد سازمان محيط زيست درباره جاده بلده – گرمابدر با دوستداران محيط زيست هم عقيده بوده و مخالف احداث اين جاده است . مهندس نجفي با اشاره به نامه 144 تن از اساتيد و نخبگان كشور و همچنين نامه انجمن كوهنوردان ايران، اسناد و مدارك موجود درمورد تخلف عده اي از مسئولين در جهت ساخت اين جاده ( كه در حال حاضر توسط سازمان بازرسي درحال پيگيري است ) و مخالفت اكيد كارشناسان سازمان ، احداث اين جاده را منتفي دانست .

 

/ 14 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ماندانا اين رد

خسته نباشين و متاسفم که نشد بيام.

طراحی با طبيعت

خسته نباشين.. ولی پيگيری يادمون نره

حسام الدين

آقا درود بر شما. می‌بينم امر به معروف می‌کنی. موفق باشی برادر

lone wolf

تلاشهای شما دوستان بزرگوار قابل ستایش و قدردانی است.

مجيد

دوست خوب از شما متشکرم اما اخلاق حرفه ای حکم می کرد که همه ی اتفاقات رخداده را منعکس می کرديد .

صادق - گردش در طبيعت ايران

اميدوارم وعده آقاين مثل تکذيب استعفاهای اخير نباشد که پس از چندی خلافش ثابت شود... راستی يه روزی ما با هم لينک بوديم...

م خ

درود حضورتان پايدار و قلمان سبز به اميد تداوم اين حرکت ارزشمند فرهنگی سپاس

یکی دیگه..

جناب هومن خبر اخر جای خوشحالی داره. فقط امکان داره بگید این چند نفر چه کسانی بودند و آیا پیگیری باز هم از این تعداد ادامه داره یا خیر؟ راستی در یکی دیگه هم عکس های این تجمع را ببینید. ممنون از همه کسانی که این تجمع را ترتیب دادند...

زيتون

سلام . سعيتان مورد تشكر است . zatun.persianblog.ir